przewiń
Biogram

Biogram

“Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej”

Ida Haendel

Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m.in. Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven- Saal w Stuttgarcie, Seoul Arts Center, Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, De Doelen w Rotterdamie, Kravis Center w West Palm Beach, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, czy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Jest od wielu lat związany z wytwórnią Warner Classics, dla której wydał siedem solowych albumów oraz szereg singli. Nagrania fonograficzne artysty przynoszą mu znakomite recenzje krytyki oraz wiele znaczących nagród. Jego płyta Phoenix, uzyskała nominacje do ICMA 2022, PdSK, Opus Klassik 2021 oraz Fryderyk 2022. Została ona także wybrana albumem miesiąca w brytyjskim Presto Classic oraz płytą tygodnia w londyńskim radio Classic fm, Norddeutscher Rundfunk oraz w Polskim Radio Dwójce.

Laureat nagrody Fryderyk 2017 i 2019, będącej najważniejszym wyróżnieniem fonograficznym w Polsce.

Artysta dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej,  Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja Koncertu skrzypcowego Różyckiego, który zaginął w zrujnowanej Powstaniem Warszawie w 1944 roku.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Na swoim koncie ma nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 i statuetkę Norwida 2019.

Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku.

“…performances at the edge of possibility!”

Erica Jeal, The Guardian

 

Janusz Wawrowski uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Szerokie zainteresowanie publiczności przyniosła mu w 2007 roku pierwsza solowa płyta – Kaprysy Paganiniego, wydana nakładem CD Accord. Skrzypek zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów op.1 podczas jednego koncertu, a sukces albumu sprawił, że Warner Classics powtórzył jego wydanie w 2016 roku.

Kariera solowa artysty owocuje w występy w jednych z najważniejszych sal koncertowych świata, wśród których są m. in. Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Saal w Stuttgarcie, Seoul Arts Center, Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, Beethoven-Haus w Bonn, De Doelen w Rotterdamie, Kravis Center w West Palm Beach, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, czy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Janusz Wawrowski ma w swoim dorobku współpracę z renomowanymi orkiestrami, takimi jak: Royal Philharmonic Orchestra, Stuttgarter Philharmoniker, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Pradze, Symphoniker Hamburg, Kyiv Symphony Orchestra Südwestdeutsches Kammerorchester, Orquestra Classica Santa Cecilia czy Orkiestrą Symfoniczną Litewskiej Filharmonii Narodowej. Jest regularnie zapraszany do wszystkich orkiestr w Polsce, w tym do Filharmonii Narodowej, Sinfonii Varsovii, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Narodowego Forum Muzyki i wielu innych.

Artysta występował z wybitnymi dyrygentami, wśród których znaleźli się: Douglas Bostock, Krzysztof Urbański, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Giancarlo Guerrero, Jacek Kaspszyk, Daniel Raiskin, Grzegorz Nowak, Patrick Hahn, Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Monika Wolińska, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Tomáš Netopil, Juozas Domarkas, Ramon Gamba, i Antoni Wit.

Gościł też na wielu prestiżowych festiwalach – Chopin i Jego Europa, Eufonie, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Odessa Classics Festival, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Prawykonań w Katowicach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Ede w Holandii.

Janusz Wawrowski od wielu lat związany jest z wytwórnią Warner Classics, dla której wydał siedem solowych albumów oraz szereg singli. Nagrania fonograficzne artysty przynoszą mu znakomite recenzje krytyki oraz wiele znaczących nagród. Jego płyta Phoenix, uzyskała nominacje do ICMA 2021, PdSK, Opus Klassik 2021 oraz Fryderyk 2021. Została ona także wybrana albumem miesiąca w brytyjskim Presto Classic oraz płytą tygodnia w londyńskim radio Classic fm, Norddeutscher Rundfunk oraz w Polskim Radio Dwójce.

Album Hidden Violin otrzymał nagrodę Fryderyk 2019, będącą najważniejszym wyróżnieniem fonograficznym w Polsce.

Wydana w 2017 roku płyta Sequenza otrzymała 4* w brytyjskim The Guardian, a Janusz Wawrowski wykonał wybrane utwory na żywo w BBC3. Album został nagrodzony Fryderykiem 2017 w kategorii recital solowy oraz dostał nominację do International Classical Music Awards 2017.

Aurora z 2014 roku w krótkim czasie zdobyła uznanie fachowej prasy muzycznej na całym świecie. Doskonałe recenzje ukazały się m.in. w Strings Magazine, The Strad, Pizzicato, Huffington Post oraz w licznej prasie polskiej.

Artysta nagrał również muzykę Jana A. P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening (reż. Lajos Koltai), Get low (reż. Aaron Schneider) oraz I’ll find you (reż. Martha Cooldige).

25 października 2024 odbędzie się premiera nowego albumu „Consonance” nakładem Warner Classics. Na płycie obok Janusza Wawrowskiego pojawią się znakomici artyści: sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska oraz litewski NICO Ensemble pod batutą Gediminasa Gelgotasa. Album zawiera utwory Mikołaja Góreckiego („Jasności promieniste”, Op. 37), Koncert skrzypcowy Gediminasa Gelgotasa oraz „Melodies of the Moments” Valentina Silvestrova, tworząc niezwykłe połączenie kultur polskiej, litewskiej i ukraińskiej.

Poza wytwórnią Warner Classics, artysta współpracuje także z wytwórnią Naxos. W 2024 roku nakładem Naxos ukażą się dwa albumy, będące kolaboracją Janusza Wawrowskiego z Litewską Filharmonią Narodową oraz dyrygentem Christopherem Lyndon-Gee. Pojawią się na nich niedawno włączone do repertuaru artysty dzieła Valentina Silvestrova: Symfonia na skrzypce i orkiestrę oraz Koncert skrzypcowy.

”Anyone who has thrilled to Heifetz’s and Perlman’s recordings of this enchanting area of the repertoire will find Wawrowski’s dazzling, silvery-toned performance in very much the same class.”

JULIAN HAYLOCK, BBC MUSIC MAGAZINE

Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania muzyki polskiej, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali – Muzyka na szczytach (2009-2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011).

Wielką pasją artysty stało się odkrywanie i wykonywanie zapomnianych utworów znakomitych rodzimych kompozytorów – Ludomira Różyckiego, Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego i Grażyny Bacewicz. Zaowocowało to szczególną rekonstrukcją Koncertu skrzypcowego Różyckiego, której artysta przewodniczył przy współpracy z Ryszardem Bryłą.  Utwór ten zaginął w zrujnowanej Powstaniem Warszawie w 1944 roku. Dzięki odnalezionym przez skrzypka oryginalnym fragmentom orkiestracji udało się w rzetelny sposób odtworzyć to unikatowe w skali światowej dzieło. Janusz Wawrowski wspólnie z Royal Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Grzegorza Nowaka, dokonał pierwszego nagrania koncertu, które ukazało się na płycie  Phoenix (Warner Classics).

Rekonstrukcja dzieła miała swoją koncertową premierę podczas prestiżowego festiwalu Chopin i Jego Europa na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, a później zaistniała także w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach festiwalu Eufonie. Janusz Wawrowski na obu tych koncertach wykonał Koncert z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii.

Artysta dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej,  Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic.

W sezonie koncertowym 2024/2025 Janusz Wawrowski skupi swoją artystyczną aktywność także wokół twórczości Grażyny Bacewicz, najwybitniejszą wirtuozką skrzypiec oraz kompozytorką XX wieku, a także jedną z pierwszych w historii. Artysta wykona między innymi jej Koncerty skrzypcowe.

Janusz Wawrowski urodził się w Koninie. Jest absolwentem i profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, profesora Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Na swoim koncie ma nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 i statuetkę Norwida 2019.

Janusz Wawrowski gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku, którym w grudniu 2018 roku nadano imię Polonia, na cześć 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny tej klasy instrument w powojennej historii kraju.